Kosztowne specyfiki firmy Dior czy Chanel są pożądane przez wiele pań pragnących zaakcentować swoje piękno. Wysoka cena nie zniechęca do realizacji zakupów, ponadto producenci najlepszej jakości zapachów twierdzą, że specyfik wystarczy na długie lata. Czy tak rzeczywiście jest? Sprawdźmy…

Buteleczka wystarczy na wieki – prawda czy fikcja?

Producenci najlepszych marek od lat zachęcają klientów do zakupu produktów, które mają starczyć nawet na kilkanaście lat. Termin minimalnej trwałości jednak wskazuje znacznie krótszy okres przydatności maksymalnie dochodzący do 3 lat. Po tym okresie bardzo często zdarza się psucie perfum lub utrata  częściowa ich właściwości. Ich ograniczona trwałość wiąże się również z nieodpowiednim stosowaniem oraz przechowywaniem. Zdarzają się jednak przypadki, w których perfumy mające już ponad 100 lat nadal zachowują swoje pierwotne właściwości i walory zapachowe. Jest to możliwe, ale należy pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu oraz doboru perfum od najbardziej zaufanych dostawców.

Zepsute perfumy… czy to możliwe?

Perfumy psują się, gdy tracą swoje właściwości. Pierwsze objawy tego procesu mogą być związane z osłabieniem intensywności woni, a także innym rodzajem zapachu lub wręcz całkowitą jego zmianą. Często, zwłaszcza w przypadku różowych, czy fioletowych perfum może się zdążyć zmiana ich koloru. Powodować ją może nasłonecznienie oraz nieodpowiednia temperatura, nie jest to jednak wskaźnik mówiący o tym, że perfumy się psują. Również częste otwieranie perfum wpływa na osłabienie intensywności zapachu, a przy dłuższym stosowaniu do utraty tych właściwości.

Co obniża jakość perfum?

Na strukturę oraz jakość perfum wpływ mają 4 główne czynniki takie jak:

  • temperatura,
  • światło widzialne oraz promieniowanie UV,
  • powietrze
  • zanieczyszczenia biologiczne.

W zależności od typu zapachu oraz jego właściwości, czynniki te mogą powodować poważniejsze zmiany kompozycji zapachu, lub prawie niezauważalne efekty osłabienia intensywności woni. Producenci wskazują również 2 dodatkowe czynniki, które również mogą mieć wpływ na zaburzenie jakości perfum. Są nimi wstrząsy mechaniczne oraz hałas.

Wpływ światła na perfumy

Perfumy nie lubią dłuższego kontaktu ze światłem. Promienie słoneczne, jak i światło sztucznie wytworzone czy promienie UV niosą ze sobą energię, która bombardując cząsteczki zapachowe niweluje ich właściwości. Większość specyfików  sprzedawana jest w szklanych, przeźroczystych buteleczkach, co sprzyja przedostawaniu się światła. Stała ekspozycja na oświetlenie, zwłaszcza sztuczne może spowodować szybkie zepsucie się perfum, a także częściową zmianę zabarwienia specyfiku.

Powietrze a perfumy

Jako, że powietrze jest mieszaniną wielu gazów, może ono mieć wpływ na jakość perfum. Szkodliwe składniki atmosfery to przede wszystkim tlenki azotu, tlenki siarki, czy para wodna. Wiele produktów wyposażonych jest w stały atomizer, dzięki któremu problem ten jest łatwo rozwiązany. Jeśli atomizera nie ma, warto dokupić go osobno lub inną fiolkę i od czasu do czasu przelewać do niej specyfik. Ważne jest również odpowiednie nanoszenie specyfiku na skórę. Nie zaleca się w tym przypadku bezpośrednie nakładanie za pomocą kolbki czy korka, ponieważ drobnoustroje, czy związki chemiczne mogą przeniknąć do perfum. Niezwykle ważną kwestią jest również szczelne zamykanie preparatu po użyciu.

Wpływ temperatury na jakość perfum

To chyba najgroźniejszy wróg jakości perfum. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie wartości temperatury mogą bardzo niekorzystnie wpływać na jakość specyfiku. Szczególnie niebezpieczne są również wahania temperatur w połączeniu z dużą wilgotnością. Nie warto zatem trzymać tych środków w łazience na wyeksponowanym miejscu. Swoje perfumy lepiej przetrzymywać w chłodzie lub pomieszczeniu o stałej temperaturze. Standardowe lodówki o temperaturze kilku stopni nie są zalecane, dobrym rozwiązaniem jest lodówka specjalistyczna do przechowywania wina o większej ilości ciepła. Przy standardowym użyciu perfum wystarczy jednak trzymanie ich w temperaturze pokojowej najlepiej bez dostępu do światła.

Jak utrzymać zapach perfum na długo?

By znacznie wydłużyć czas przechowywania, warto skorzystać z miejsca o ograniczonym oświetleniem. Zamknięta szafka w salonie to z pewnością dużo lepsze miejsce od wyeksponowanej na światło półki łazienkowej. Warto również przechowywać środki w kartonikowych opakowaniach, które będą choć częściowo chroniły specyfiki przed wilgocią. Jednak wiele osób kupuje perfumy również dla dopełnienia ekspozycji swojej łazienki. Unikalny kształt środków świetnie prezentuje się w połączeniu z innymi akcesoriami. Oczywiście można ustawić perfumy w takich miejscach, zalecane jest  jednak by znajdowały się one z dala od okna czy  urządzeń grzewczych. Perfumy również należy trzymać pionowo, tak, aby nie miały one kontaktu z korkiem, który może być innego materiału niż fiolka. Dobrym pomysłem przy perfumach przez dłuższy czas nie stosowanych jest ustawienie je w chłodniejszym miejscu na przykład lodówce.

Odpowiednie zasady stosowania mogą znacznie przedłużyć poza okres gwarancyjny żywotność naszego produktu. Wszystko zależy od tego jak długo planujemy utrzymać dobrą jakość zapachu, oraz jakie działania podejmiemy by ten cel osiągnąć. Przy odpowiednim stosowaniu efekty mogą być bardzo zadowalające, a nasz ulubiony różany zapach towarzyszyć nam może przy każdym oficjalnym spotkaniu czy balu.

Udostępnij:

Komentarze

Brak komentarzy


Zostaw komentarz

Powiązane