Wskaźniki popytu na perfumy, wyjątkowe kreacje oraz dodatki niezmiennie wskazują na to, że odpowiednia prezencja swojego wyglądu nadal odgrywa ogromną wagę w relacjach międzyludzkich. Projektanci mody od lat próbują wbić się w nowe trendy i sprostać oczekiwaniom klienta z mniejszym lub większym skutkiem. Jednak jest jedna marka, która chyba u każdego od razu wywołuje pozytywne skojarzenia… Świetnej jakości perfumy kolekcji Dior Poison czy bardziej nowoczesna torba sportowa Diora stały się kultowym produktem… Jak wyglądała zatem droga do sławy jednego z najsłynniejszych producentów piękna?

Początkowa izolacja

Północna Francja. Standardowe mieszkanie owite w pastelowe barwy odcieni różowych i szarych ścian... To właśnie tutaj w burzliwych czasach roku 1905 przyszedł na świat Christian. Swoje dziecięce lata spędzał w odosobnieniu, zresztą wbrew obiegowej opinii nigdy nie lubił towarzystwa i unikał jakichkolwiek spotkań. Po 5 latach przeniósł się do Paryża wraz z całą swoją rodziną.

Okres dziecięcy świetnie utrwalił się w pamięci młodego twórcy. Choć jego zabawy i gry zwykle odbywały się bez udziału innych osób, pomogły Christianowi w przygotowaniu inspirujących projektów podczas etapu prowadzenia domu mody. Nawet główne kolory  - szary i różowy, które towarzyszyły mu w dziecięcych latach postanowił włączyć do swojej sztuki. Uwielbiał również zapachy lilii i róż, które co rok kusiły swoją wonią młodego artystę w okresie dzieciństwa i zostały również zamknięte w oryginalnych buteleczkach perfum.

Dostrzec i uchwycić piękno

Skłonności do sztuki i poszukiwanie piękna tam, gdzie zwykły człowiek nie widzi nic nadzwyczajnego najprawdopodobniej Christian otrzymał w genach od swojej matki. Widząc  swoje zainteresowania młody twórca wyszedł im naprzeciw i otworzył galerię sztuki w Paryżu po ukończeniu średniej szkoły. Choć z pewnością pomysłów oraz zapału Christianowi nie brakowało, prowadzenie galerii nie spełniało jednak jego oczekiwań i już w 1929 roku została ona zamknięta. Następne wydarzenia dotyczące śmierci matki oraz upadek biznesu ojca odbiły się negatywnym echem na działalności twórcy.

W okresie od 1937 do 1946 roku Christian współpracował z dwoma domami mody - Piguet i Lucien Lelong piastując stanowisko głównego projektanta. Z tego etapu młody Dior wyciągnął szereg nauk, często również wspominał wskazówkę, której dowiedział się od Piguet. Głosiła ona fakt iż elegancja i poczucie piękna związana jest jednocześnie z prostotą.

Początek kariery

Sukces i sława mesie Dior była zapisana w gwiazdach od niepamiętnych wieków. A przesądny przyszły projektant próbował odczytać swoją przyszłość z kart tarota lub zapoznając się ze sposobami projektowania życia. W końcu, będąc 42 letnim doświadczonym mężczyznom postanowił pomóc dopełnić swojego przeznaczenia otwierając własny dom mody w rok po zakończeniu II wojny światowej. Pomocy finansowej udzielił mu znany przemysłowiec Marcello Boussac. Na koniec 1946 roku przypada otwarcie najsłynniejszego domu mody Dior przy paryskiej 30 Avenue Montaigne.

Ciężka praca przy ogromnym zapale twórcy oraz wysokiej klasy projektantami i szwaczkami opłaciła się i to z ogromnym skutkiem. 1947 rok jest data wydania pierwszej kolekcji geniusza Dior, której amerykanie w późniejszym etapie przypisali nazwę "New Look". Kolekcja wywarła ogromne wrażenie i odniosła sukces na skalę światową. Pojawiły się również liczne pozytywne komentarze dotyczące kolekcji, Kurator Muzeum Christiana Diora stwierdził, że „12 lutego 1947 roku to jedyna data, w której można prześledzić początek czystego, historycznego i estetycznego zjawiska społecznego”.

Wskrzeszenie kobiecości po wojennej bylejakości

Ekstrawaganckie, choć dziś mogłoby się wydawać całkiem normalne pomysły Diora szybko spotkały się z dużym zaskoczeniem opinii publicznej. Sztywne zasady dotyczące skromnych ubrań kobiet z pewnością kłóciły się z choćby wyjątkową jak na tamte czasy kolekcją spódnic do łydek wprowadzoną przez artystę. Jego pomysły wywoływały oburzenie, jednocześnie wskazując na nowe trendy, które o kilkadziesiąt lat wyprzedzały swoje czasy. Moda Christiana miała również wpływ na kształtowanie się nowego stylu sylwetki pań. Zaokrąglone kształty i często dodatkowe kilogramy u mieszkanek Europy nie były w stanie zmieścić się w dopasowane do smukłych sylwetek kobiet suknie z dużym dekoltem. Kobiece wdzięki na nowo zostały uruchomione, dzięki temu kolekcja zdobyła uznanie i zainteresowanie klientek z całego świata.

Kiedyś dla ciebie uchwycę tą woń, siostro

Być może to był jeden z cytat młodzieńczej rozmowy Christiana oraz Caterine Dior jego siostry-rebeliantki. Być może ten cytat był powodem uruchomienia działu z perfumami Miss Dior poświęcony właśnie tej bliskiej osobie. Tego można się tylko domyślać, faktem jest jednak, że oprócz słynnych kolekcji ubrań do dopełnienia i urozmaicenia kolekcji Dior brakowało właśnie zapachu. I w tym przypadku twórca się nie pomylił, a zanim jego słynny zapach Diorama ukazujący się od 1949 roku wyszedł na rynek, firma już miała dochody liczone w milionach dolarów. Kolejnym etapem sukcesu było wprowadzenie kultowej serii "Rouge Dior" w 1953 roku. Była to seria szminek pasujących do czerwonego koloru sukni pochodzących z kreacji Christiana.

Śmierć mistrza oraz kontynuacja jego dzieła

Karierę wybitnego projektanta przerwa jego śmierć w 1957 roku. Ostatnie chwile życia spędził na wakacjach we Włoszech. Pomimo swej wrodzonej indywidualności i skłonności do odosobnienia był bardzo lubianym człowiekiem, a uroczystości pogrzebowe z nim związane odbyły się w towarzystwie setek ludzi.

Pionier słynnego domu mody zmarł, ale jego spuścizna trwa nadal. Kolejni projektanci również odcisnęli mocny świat na kreowanie nowoczesnego wizerunku kobiety. Wśród nich z pewnością wyróżnił się:

  • Yves Saint Laurent  - będący pierwszym dyrektorem artystycznym po śmierci słynnego twórcy
  • Marc Bohan - twórca słynnej kolekcji Slim Look oraz twórca nowego stylu smukłej sylwetki z nowoczesnym podejściem do kształtu kwiatów

W okresie od śmierci protoplasty domu mody Christiana firma Dior kilkukrotnie zmieniała dyrektorów, jednak poziom przedsiębiorstwa od lat niezmiennie jest bardzo wysoki. Stroje kolekcji są często wykorzystywane również przez znane osoby takie jak Elizabeth Taylor, czy Madonna.

Ponad 70 letnia kariera jednego z najsłynniejszych domów mody wciąż prężnie utrzymuje swoje standardy i rozwija rynki. Niezwykła umiejętność kreowania trendów mody oraz wychodzenia naprzeciw rozwijającym się potrzebom jak widać zagwarantować może sukces na długi czas. Oby ta niezwykła passa nadal utrzymywała się na wysokim poziomie, ambitni nowi twórcy z pewnością zaskoczą nas nie jedną oryginalną serią marki Dior.

Udostępnij:

Komentarze

Brak komentarzy


Zostaw komentarz

Powiązane